Samým

vzrušením nemůžu usnout. Od úterý ležím v posteli s teplotou, odsouvám maily i telefonáty. Nic moc se mi nechce. Zázvor, med, paralen. Odpoledne procházky s herminou, ta musí ven, i když je člověk nemocný. Ráno se, ale nevyhrabu, to chodí Karolína sama.

Nakonec jsem se přemohl a pár věcí vyřídil. Napsal jsem email panu masožravkovi a taky jeden dotaz do Kanady. Mám rád, kde jsem, jsem rád, s kým jsem a jsem rád za to, co můžu dělat. Stejně mi to nedá a trochu drze, snad troufale, si říkám o víc. Svrbí mě moje batličkovská duše, chci vidět a vědět víc, než jsem viděl včera. Ležím v posteli vedle Karolíny, nohy mám pokrčené, protože mi u nich leží pes, v hlavě si přestavuju jak v parku naháním kapsáře s mým batohem. Erik dnes přinesl tři nebo čtyři krabice obrovských diapozitivů 8x10 palců. Jedna nová krabice stojí i jedenáct tisíc. Teď jsou u nás v mrazáku pod miskami s psím vývarem a rozkutáleným hráškem. Vím, že, pokud to klapne, beru je s sebou. Měli jsme kávu a laskonky. Z ničeho nic přišel email z Kanady. Galerista z Paříže je ochoten mě na tři měsíce vzít jako stážistu. Jak se řekne: prosím, filmy jen vyvolat, nestříhat? 

upload.jpg

Asi

bych si časem zasloužil trochu lepší skener. Na negativy 8x10 ho stejně budu potřebovat. Vyvolal jsem, co jsem našel v lednici, takže fotky z minulého týdne, ale i z podzimu, je na nich ještě Bruno. Prošlé filmy mám rád, ta společná fotka s prosvíceným krycím papírem mě trochu mrzí.

Přidal

jsem nové album. Původně se mělo jmenovat: O tom, co jsem dělal v Jeruzalémě, ale ty fotografie jsou jiné. Minulý rok touhle dobou jsem před sebou měl ještě skoro dva měsíce v Izraeli. V Jeruzalémě hodně pršelo, ulice se rozvodnily a proměnily ve vádí. Koženým botám nepomohlo ani mazání. Trump oznámil přemístění ambasády do Jeruzaléma, Vánoce i Nový rok jsme oslavili s kamarády a spolužáky, založil jsem tyhle stránky a skončil na Facebooku. Na konci února jsem se vrátil do ČR, udělal tuhle knížku (poděkování Lucii Fišerové) (16 kusů, rozebráno, dotisk asi nebude).

Nazvětšoval jsem pár fotek a v květnu odstátnicoval. Od té doby fotky ležely v počítači a prášilo se na ně. Až teď to celé začínat dostávat obrysy a mě je jasné, že nezůstane jen u těch šesti měsíců, které jsem v Izraeli strávil. Proto je na konci ta jednička. Initial Research (of the Holy Land) I.

Úplně

Jsem propadl sledování restaurátorských videí uměleckých děl. Říkám si, jestli už je pozdě, abych se zase pouštěl do nového studijního dobrodružství. 

Alois Musil

Řekla mi o něm sestra v autě cestou z Radimovy a Helčiny svatby. Potom jsme knížku viděli v knihkupectví a já dostal zákaz si ji kupovat. Dostal jsem ji od Ježíška. 

upload.jpg
upload.jpg

Stejně

mám pocit, že fotografie na filmu, na negativu, je trvalejší než ta digitální. I když ji v okamžiku pořízení odešlou neviditelné síly do mraků. Jenže. Dokud to není fotografie na papíře, tak to vlastně není fotografie, jen její duch nebo možná stín. Zdlouhavost a rizikovost filmového procesu fotografii dodává skutečnosti. 

upload.jpg

Máme

návštěvu z NY. Franz je z Rakouska a Marcia z Brazílie, ale žijí v New Yorku. Takže náš kapr se salátem pro ně nebyl až taková exotika. 

upload.jpg

Dostal jsem kytky ve skleníku

upload.jpg

Dostal

jsem před několika lety měchový fotoaparát 6x6 od Michala Kalhouse. Měl upadávací dvířka a chyběl mu červený filtr. Filtr jsem nahradil červenou fólií a páskou, ale dvířka se mi opravit nepodařilo. Ale funguje hezky.

Čistím

čistím a najednou Gottwald. Kde ses tu vzal, ty svině komunistická, říkám si. Utřel jsem ho benzinem a potom, protože byl nějaký zaflákaný, tak ještě etanolem. Vlastně jsem mu dal ještě znova napít. Víte, jaký je rozdíl mezi demokracií a diktaturou nebo jiným podobným svinstvem? Po 48 vyvezli komunisti sbírku skleněných tabulek s negativy z Langhansova ateliéru na skládku, protože šlo, podle nich, o pozůstatek buržoazní společnosti. Byly jich desítky, možná stovky tisíc, navždy ztraceny. V demokracii se čistí všechny negativy stejně pečlivě, ať je na nich Masaryk nebo třeba tahle vepřová hlava. 

upload.jpg
upload.jpg
upload.jpg

btw skoro všechny přefotografované negativy patří Národnímu Muzeu v Praze.

Odjinud

upload.jpg

Hermina se učí, jak prodat vycpaného žraloka 

upload.jpg

Tak

krásné ráno, že si s ním ani automatické vyvážení bílé v telefonu nedokázalo poradit.

Hodil

Jsem Hermíně ve Hvězdě klacek. Odrazil se od stromu a docela silně mě praštil naplocho těsně pod bradu. Vůbec jsem ho neviděl, protože mi spadla kapuce do očí. Kdyby to bylo o deset centimetrů výš, mohl jsem se omráčit. Haha

upload.jpg

Blbé

reklamy. Kategorie, o které jsem už dlouho přemýšlel. Reklamy, které mě serou, jsou stupidní nebo prostě jinak blbé. Co je blbě na téhle? 

upload.jpg

Nože.

Poklad

Dostal jsem možnost zpracovat rodinný archiv. 

upload.jpg
upload.jpg
upload.jpg
upload.jpg
upload.jpg

Hermíně přišel balíček

upload.jpg

Byl jsem po půl roce v komoře. Jarda Prokop mě nechal zvětšovat u sebe v bytě. Má prima komoru, ve které jsou teď taky krabice s jablky z chalupy. Dobrá svačinka. 

upload.jpg
upload.jpg

Hlídáme obraz Karavana od Davida Mazance, pokud máte zájem, je na youngrealart.com 

upload.jpg

Smažák

k obědu je vždycky svátek. A ta vánoční výzdoba, to je lahůdka sama o sobě. 

upload.jpg
upload.jpg
upload.jpg
upload.jpg
upload.jpg

Pracujeme na mnoha úrovních. 

upload.jpg

Kdybyste někdo měli zájem, můžete v tomhle krásném kanclu s těmito krásnými lidmi pracovat místo mě, v lednu totiž končím. 

upload.jpg
upload.jpg
upload.jpg